Szaliki męski – radzimy, jak je wybierać

Szalik to przydatny dodatek w chłodniejszych miesiącach w trakcie roku, który powinien się znaleźć w każdej męskiej szafie. Poza kwestiami praktycznymi, potrafi on także dodać wartości stylizacji lub zupełnie ją odmienić. Należy jednak pamiętać, że takie akcesoria nie są całkowicie uniwersalne, więc nie będą pasowały do każdego stroju. Z tego względu należy dobierać je pod kątem danych ubrań. Czym się przy tym kierować?

 

Szaliki do codziennych stylizacji i alternatywa w postaci komina

Modne szalik męski w wersjach casualowych są dostępne w naprawdę wielu wariantach. Na zimowe miesiące najlepiej wybrać wersje wełniane z grubej przędzy, które doskonale ogrzewają. Warto zdecydować się przy tym na długie szale, które można okręcić kilka razy wokół szyi. W te najchłodniejsze dni najważniejsze są bowiem aspekty praktyczne.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku lżejszych szalików, noszonych na jesieni czy zwłaszcza na wiosnę. Wtedy dają one delikatną osłonę, lecz równie istotny jest ich stylowy wygląd – w takiej sytuacji wystarczy je zatem delikatnie przewiesić przez szyję i opuścić nonszalancko wzdłuż stroju.

W kontekście szalików na co dzień można się spotkać z wieloma wersjami – niektóre są proste, inne wzbogacone o elementy ozdobne, takie jak choćby frędzle na zakończeniach. Dostępna jest także duża paleta barw, a nawet szaliki z kilkoma kolorami, czy też w kratę bądź pasy. Dobrym pomysłem będzie jednak unikanie bardzo jaskrawych szalików, ponieważ powinny one stanowić dodatek do płaszcza czy kurtki, a nie skupiać na sobie całej uwagi. Rozsądnie jest też wybierać szal wraz z czapką, by ona elementy dobrze do siebie pasowały.

Jeśli chodzi o samą kolorystykę, to choć wiele zależy tu od gustu użytkownika, to zwykle najlepiej prezentują się nieco ciemniejsze odcienie granatu, zieleni, bordowego czy choćby grafitu. Ciekawą alternatywę stanowią natomiast kominy męskie, które są bardzo ciepłe i nie rozplątują się. W ostatnich sezonach są one bardzo modne, choć trzeba pamiętać, iż jest to element typowo casualowy, zarezerwowany do codziennych stylizacji.

Jakie szaliki męskie do eleganckich strojów?

Wielu mężczyzn nosi zimą płaszcze – do tych eleganckich koniecznie należy dobierać szaliki w stonowanych odcieniach oraz o odpowiedniej długości, by zakryły obszar pod szyją, przy klapach odzienia. W takich sytuacjach lepiej unikać też dużych objętościowo, grubo przędzonych szalów. W kontekście garniturów wskazane są natomiast cienkie warianty, wykonane w szykownym stylu i z dobrej jakości materiału, takiego jak choćby kaszmir. Przy noszeniu takich szalików warto też pamiętać, że nie powinny one zwisać luźno, bez żadnego przewiązania, lecz nie można ich także upinać w grube węzły. Najwygodniej jest je skrzyżować i ułożyć wzdłuż klap marynarki.