Profesjonalne zdjęcie punktowe zęba kluczem w leczeniu ubytków

Zdjęcia rentgenowskie to od lat stosowany przez stomatologów sposób pozwalający na dokładniejszą diagnozę stanu zębów i dziąseł oraz zaplanowanie kolejnych działań. Do najczęściej wykonywanych prześwietleń należy zdjęcie punktowe zęba, które jest w pełni bezpiecznym i szybko wykonywanym badaniem. Kiedy wykonuje się zdjęcia zęba, jak często można je robić i jakie są korzyści z ich zrobienia dla pacjenta oraz dentysty?

 

Rodzaje zdjęć zębów

Rentgen zębów wykonywany najczęściej to punktowe zdjęcie poszczególnych zębów. Jest ono przydatne zwłaszcza przed rozpoczęciem i po zakończeniu leczenia kanałowego zęba. Pozwala bowiem dentyście ocenić stan korzeni zęba oraz zaawansowanie procesu zapalnego. Z kolei RTG zęba wykonany po zakończeniu leczenia kanałowego umożliwia dokładne sprawdzenie wypełnienia kanałów i skuteczność wyeliminowania stanu zapalnego. Zdjęcie punktowe zęba wykonywane jest również w przypadku resorpcji korzenia zęba. Wykonywane okresowo, umożliwia sprawdzenie, czy proces ten postępuje czy też uległ zahamowaniu. Rentgen zębów pomocny jest także przy wykonywaniu mostów protetycznych, aby ocenić, czy ząb może stanowić filar do ich zakładania.

 

Innego rodzaju zdjęcia rentgenowskie, które są wykorzystywane do oceny stanu zębów, to m.in. pantomogram obejmujący całość jamy ustnej i wykorzystywany najczęściej przy rozpoczynaniu leczenia, zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy dawno nie byli na wizycie kontrolnej. Zdjęcia cefalometryczne obejmujące nie tylko zęby, ale też kości czaszki i zatoki stosuje się natomiast w leczeniu ortodontycznych. Umożliwiają one bowiem sprawdzenie wady zgryzu oraz wpływu, jaki wywiera ona na otaczające tkanki.

 

Bezpieczeństwo zdjęć rentgenologicznych zębów

Dawki promieniowania, jakie są wykorzystywane w trakcie wykonywania zdjęć rentgenowskich zębów są minimalne i dzięki temu bezpieczne dla pacjentów. Szczególnie niskie dawki wykorzystywane są przy robieniu zdjęć punktowych zęba, co powoduje, że można je wykonywać nawet kilka razy do roku. Dawka promieniowania jest dodatkowo redukowana poprzez zastosowanie radiowizjografii komputerowej. Wykonywanie zdjęć RTG zęba nie jest jednak zalecane w przypadku dzieci poniżej 5 lat oraz kobiet w ciąży.

 

Jak wykonuje się zdjęcie RTG zęba?

Na ogół zdjęcia RTG zębów wykonywane są w gabinecie stomatologicznym, w którym odbywa się leczenie. Dla ochrony przed promieniowaniem, pacjentowi zakładany jest fartuch z ołowianej gumy. W przypadku wykonywania zdjęć wewnątrzustnych czujnik radiowizjografii lub kliszę umieszcza się w jamie ustnej pacjenta, który przytrzymuje je palcem. Zdjęcia zewnątrzustne wykonywane są w całości poza jamą ustną pacjenta. Cała procedura trwa bardzo krótko – czas naświetlania to ok. 1 sekundy.

 

Nieco inaczej wykonywane są zdjęcia pantomograficzne. Pacjent ustawia się w pozycji stojącej przed aparatem RTG, a w jego zębach umieszczony zostaje uchwyt stabilizujący głowę na potrzeby zdjęcia.

 

RTG zębów w Szczecinie

Pracownia Radiologii Stomatologicznej PanoramicDent zlokalizowana w mieście Szczecin zaprasza na zdjęcia RTG zębów wykonywane nowoczesną, w pełni bezpieczną dla pacjentów aparaturą. W naszej pracowni wykonujemy zarówno zdjęcia punktowe zębów, jak i pantomograficzne oraz cefalometryczne.

 

Dowiedz się więcej na: http://www.panoramicdent.pl