Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Analiza składu ciała wykonywana jest zwłaszcza, aby ocenić postęp kuracji odchudzającej, a także kondycję i ogólny stan organizmu,  wraz z wiekiem metabolicznym. Domowe wagi, nie umożliwiają tak dokładnej analizy, wielu parametrów, jak urządzenia marki InBody. Badanie to polecane jest wszystkim osobom, którym zależy na tym, żeby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji, dzięki wynikom można wprowadzić, istotne zmiany do swojego trybu życia, za które z pewnością podziękuje nam sam organizm.

 

Jakie parametry poznamy z analizy składu ciała?

 • indeks masy ciała
 • masę mięśni szkieletowych pokazaną w kilogramach
 • masę tkanki tłuszczowej pokazaną w procentach
 • masę tkanki tłuszczowej pokazaną w kilogramach
 • masę ciała pokazaną w kilogramach
 • masę tkanki mięśniowej pokazaną w procentach
 • dzienne zapotrzebowanie na kalorie
 • podstawową przemienię materii
 • wiek metaboliczny
 • wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowe
 • całościową zawartość wody w organizmie pokazaną w kilogramach
 • masę minerałów kostnych pokazaną w kilogramach

Jak przygotować się do analizy skład ciała ?

Osoby udające się na takie badanie, powinny wiedzieć jak przygotować się do analizy składu ciała. Przede wszystkim, należy wiedzieć, iż pomiar składu ciała, powinien być przeprowadzony w okresie od 3 do 4 godzin od ostatniego posiłku. Przed badaniem, nie można spożywać napojów zawierających w składzie kofeinę czy płynów moczopędnych. Dwie godziny przed przystąpieniem do badania, powinno się wypić dwie szklanki wody. Jeśli chcemy wiedzieć, czy w naszym organizmie rozkład płynów jest prawidłowy i równomierny, należy odczekać po zażyciu kąpieli czy skorzystaniu z sauny, 4 godziny, zanim podejmie się badania. Na dobę przed podejściem do analizy, nie należy spożywać alkoholu, nawet w małych dawkach. Na badanie, powinno się założyć lekkie ubrania. Przed analizą trzeba unikać również zmian pozycji z siedzącej do stojącej, a także na odwrót. Czynności te mogą spowodować nagłe przemieszczanie się płynów w dół, co wpływa na końcowy uzyskany wynik analizy składu ciała. Miejmy na uwadze fakt, iż masa ciała oraz skład, w ciągu doby ulega wielu zmianom. Warto więc udawać się na takie badania, zawsze o tej samej porze. Jeśli w ciągu dnia długo stoimy, powinniśmy wykonać badanie w godzinach porannych. W trakcie analizy, należy pamiętać, o utrzymaniu odpowiedniej postawy. Udając się na tego typu badanie trzeba ubrać cienkie skarpetki albo podkolanówki (łatwiej je ściągniemy), sam pomiar musi być dokonywany na boso.

Kiedy dobrym rozwiązaniem jest wykonanie analizy składu ciała?

Coraz więcej osób, decyduje się na lepsze poznanie swojego organizmu, poprzez jego dokładną analizę. Na tego typu badanie, powinny się udać osoby, którym zależy na poznaniu składu swojego organizmu, aby dzięki temu ustalić jak najlepszą dietę czy rodzaj ćwiczeń, które okażą się efektywne. Analizę składu ciała, warto przeprowadzić zaraz po skończeniu diety, czy też w jej trakcie. Okaże się pomocna, do stałej kontroli swoich postępów. Tę procedurę można polecić właściwie każdej grupie osób, które chcą zadbać o stan organizmu i na bieżąco go śledzić. Analizator składu ciała umożliwia określenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, w stosunku do całkowitej masy ciała, lekarz będzie więc w stanie określić, czy mamy prawidłową wagę ciała, czy może cierpimy na otyłość albo nadwagę. Jeśli procent tkanki tłuszczowej jest wysoki, dochodzi do wzrostu u pacjenta ryzyka zachorowania na powszechne choroby cywilizacyjne. Wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania między innymi na: cukrzycę, nowotwory czy choroby serca.