Usuwanie ósemek – czy jest konieczne?

Tak zwane zęby mądrości, czyli ósemki często są przyczyną niepotrzebnego bólu i cierpienia. Jednak chociaż jest to dość powszechne, to nie zawsze się tak dzieje. Dlaczego ósemki sprawiają tyle kłopotów i czy rzeczywiście najrozsądniejszym wyjściem jest ich ekstrakcja, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Za dużo zębów w szczęce

Zestaw 32 zębów był niezbędny dla naszych przodków kilka tysięcy lat temu. Zmiana diety, przyzwyczajeń, a także ewolucja sprawiły, iż ostatni, ósmy rząd zębów stał się z czasem zbędny. Dodając do tego zmiany w budowie ludzkiej szczęki, okazuje się, iż na zęby te brak po prostu miejsca w jamie ustnej. Dlatego też u wielu osób wyżynanie się ósemek jest bardzo bolesne. Zdarza się, iż rosną one krzywo, wpychają się w inne zęby lub powodują inne kłopoty. Tylko nieliczny procent populacji może pochwalić się prawidłowo wyżętymi zębami mądrości. Nawet te ósemki, które wyrosły prawidłowo mogą powodować kłopoty i stany zapalne. Dlatego też wielu pacjentów zgłasza się do lekarza stomatologa z prośbą o ich usunięcie. Jednak by to było możliwe, konieczne są wskazania w tym kierunku.

Kiedy można usunąć zęby mądrości

Jako poważne wskazania do ekstrakcji ósemek uważa się między innymi przypadek, kiedy wchodzą one na inne zęby, rosną w sposób nieprawidłowy lub np. wrastają w policzek. Powodem usunięcia zębów mądrości może być także ich zakażenie próchnicą. Ze względu na ich trudne umiejscowienie przeprowadzanie leczenia kanałowego jest niewskazane. W takim przypadku lekarz stomatolog najczęściej proponuje ich usunięcie. W tym celu konieczne jest prześwietlenie szczęki. W okolicy ósemek może ponadto odkładać się pożywienie, co jest częstą przyczyną powstawania stanów zapalnych. Spowodowane to jest brakiem tak zwanego dziąsła zrogowaciałego. Powstaje kieszonka, gdzie resztki jedzenia są trudne do usunięcia.

Jak usuwa się ósemki

Zabieg tego typu niczym nie różni się od ekstrakcji innych zębów. Pacjent jest znieczulany miejscowo, ząb usuwany, a zębodół opatrywany. Jednak żeby prawidłowo przeprowadzić taki zabieg, konieczne jest dokonanie kilku wstępnych czynności. Jedną z nich jest prześwietlenie szczęki. Dzięki temu stomatolog dokładnie wie, w którym miejscu dany ząb jest umiejscowiony. Pozwala to na zaplanowanie przebiegu zabiegu w najdrobniejszych szczegółach. Fachowcy z gabinetu Dentyści pod jedynką w Warszawie mają bogate doświadczenie w tym zakresie. Osoby zainteresowane pogłębieniem tematu zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/, gdzie znajduje się garść cennych porad.